I rettferdighetens navn, i ydmykhet og med en stor dose variabel ærlig beskjedenhet, ser vi at mange andre aktører betyr mye for sakene vi er opptatt av. Takk til dere.
For studentrådet har det på mange måter vært en sak i år. NTNU 2020/HiST 2020 og Trondheim 2020 - Kunnskapsbyen. Mye har skjedd siden Studentrådet diskuterte denne saken i sitt første leveår og frem til i dag. Interessen og engasjementet for kunnskapsbyen Trondheim er enorm. Forståelsen for behovet av samvirkning og gjensidig suksess er stor. Den enes brød gir den andre delikate økobaguetter. Det som er godt for byen er godt for NTNU og HiST og visa versa.
I inneværende år har studentrådets medlemmer holdt seg orientert, orientert, deltatt i debatter og skrevet høringsuttalelser.
Det er viktig for Studentrådet å understreke at man må lytte til dagens studenter. Det er dagens studenter som kanskje bedre enn de fleste av oss, skjønner hva som skal til for å rekruttere nye studenter i fremtiden.
I dennne sammenhengen har studentene påpekt at en samlokalisering av universitetet lettere legger til rette for tverrfaglighet, bygger broer mellom utdanninger og skaper en felles identitet. De påpeker videre viktigheten av det byintegrerte universitet med en attraktiv og levende by, hvor samspillet med byens kulturliv, næringsliv og arbeidsliv styrkes.
Å ikke gripe muligheten til å bygge et byintegrert universitet vil være som å gi organisten i domen ei munnharpe når orgelet er surt.
Studentrådet ser med begeistring frem til videre behandling av saken og minner om det kinesiske ordtaket ”innta vin i små doser – lærdom i store”.
Studentrådet arragerte i sin tid en ungdomsboligkonferanse der kommunen, samskibnaden og universitetsmiljøet deltok. De samme institusjonene var representert på en studietur innen feltet. Etter blant annet innspill fra Studentrådet har kommunen for første gang egne avsnitt og kapitler som omhandler studenter, deres bopreferanser og boligforhold i sitt boligprogram. Det er satt ned en arbeidsgruppe med representanter fra kommunen og samskibnaden som skal jobbe videre med studentenes bopreferanser, med konsekvensene av å ta de til følge og med studentboligplanlegging sett i lys av Trondheim kommune 2020-prosjektet. Leder for Studentrådet sitter i referansegruppen til prosjektet.
I denne anledning er det viktig for Studentrådet å påpeke at vår Sidneyopera, Bilbaobiliotek eller Gaudi park guell ikke er bygd. Arkitekt Jan Gehl ord i Aftenposten i 2001 får avslutte avsnittet ”Spør ikke hva byen kan gjøre for ditt bygg- spør heller hva ditt bygg kan gjøre for byen.”
Studentrådet har i inneværende år sett på hvordan koblingen mellom studenter og arbeidslivet i regionen kan styrkes. Dette vil også være ett av våre hovedtema i året som kommer. Vi vil se nærmere på studentenes muligheter for nyetablering og jobbe med informasjon rundt de ordninger som eksisterer i dag. Viktigheten av dette arbeidet oppsumeres godt av Fraglene: ”Arbeid er en lek – arbeid gjør deg glad og sprek”.
Vi har også jobbet med å samkjøre planer for mottakelse av nyankomne studenter. Vi har holdt oss orientert om arbeidet og utviklingen i StudiebyEN, utviklingen SiT og byggeprosjektet på fengselstomta med mer.
Takk til alle samarbeidspartnere for konstruktivt og lærerikt samarbeid.
Mvh
Emil Raaen
Leder Studentrådet