www.trondheim.no
topp_politikk
Kart over Trondheim kommune Kontakt Hjelp til nettsidene Sidekart English
a a a

Interpellasjoner 29.10.2009

Fra Rune Olsø (Ap):
Den Grønne Industriaksen
- som konkurransefortrinn og vekstskaper

De store miljøutfordringene gjør at endrede konkurranseparametre og rammevilkår i sterk forandring vil representere store utfordringer for mange industribedrifter fremover. Men for de industriregionene i Europa som selv setter standarden – som selv blir pådrivere og pilotutviklere – representerer den nye hverdagen muligheter.

Midt-Norge har klare konkurransefortrinn innenfor grønn teknologi og produksjon. Blant annet gjelder dette:

-    Silisiumrodukter til solcelleindurstrien i Orkdal
-    En rekke spin-offs på miljøteknologi (energi, avfall, med mer) og drivere for grønne bygg i Trondheim
-    Bioenergi (teknologi) på Skogn
-    Offshore vindmøller i Verdal

Trondheim og Midt-Norge har en unik drivkraft i forskningen og utviklingen som skjer i NTNU- og Sintef-systemene med høy internasjonal standard.

Med andre ord er det rom for å skape en av Europas ledendes ”grønne industriakser” her – fra Orkdal i sør, via Trondheim og til Verdal i Nord. Det må være et klart og tydelig mål for Trondheim å bidra til en slik utvikling.

Det er i dag flere utfordringer for å kunne lykkes med å etablere den Grønne Industriaksen. En er å bidra til et sterkere samspill mellom høykompetansemiljøene og industrielle drivkrefter i Trøndelag, en annen er å identifisere og hente risikovillig kapital med markedskompetanse. Dette krever et engasjement fra aktørene selv og fra det offentlige i regionen vår.

Jeg er kjent med at det dette er en virkelighetsforståelse som deles av mange innenfor både de offentlige og kommersielle virksomhetene som vil bli berørt, og at det er et voksende engasjement hos FOU-partene for å bidra til realiseringene av målet om den Grønne Industriaksen.

Jeg fremmer derfor følgende forslag til vedtak:
Bystyret ønsker at Trondheim kommune skal bidra med et aktivt engasjement til etableringen av den Grønne Industriaksen, i første rekke tilrettelegging for å bidra til byggingen av sterkere samspill mellom industristrukturer, kompetanse- og teknologimiljøene ved NTNU og Sintef, og andre viktige aktører.

Behandlinga av interpellasjonen ble utsatt en mnd.


 Fra Ottar Michelsen (SV):
Bassengkapasitet i Trondheim
Svømmeopplæring og aktiviteter i basseng er et viktig tilbud, både i form av skolesvømming, behandling av ulike lidelser, og fritidsaktiviteter. Trondheim kommune tilbyr i dag svømmetid til skolesvømming, idrettslag, svømmetilbud til bl.a. handikaplag og tilbud til innvandrerorganisasjoner, bare for å nevne noen grupper som har glede av bassengene.

Kapasiteten er imidlertid begrenset. Kommunen har 4 skolebasseng. Ett av disse, Charlottenlund, er i praksis stengt. Det har også vært rapportert om driftsproblemer ved Lade, selv om dette nå skal være ordnet. Det finnes også andre basseng, bl.a. ved Havstein bo- og servicesenter, men dette er ofte svært små basseng og utleiesituasjonen framstår som uklar.

Selv om kommunen har sikret videre drift av Husebybadet, er kapasiteten ikke tilfredsstillende. Dette gjør at det er vanskelig å skaffe nok bassengtid til lag og foreninger og å holde et godt nivå på skolesvømmingen.

Enkelte grupper leier seg derfor inn i andre basseng. I bassenget på Revmatismehuset ved St Olavs Hospital drives det i dag svømmekurs for barn og unge, organisert babysvømming, to skoler har svømmeopplæring der, det er svømmetrening for innvandrerkvinner, og en pensjonistgruppe tilknyttet LHL har svømmetid, i tillegg til enkelte pasientgrupper, primært knyttet til fysioterapi. Totalt bruker ca 700 personer bassenget i løpet av ei uke. Flere tusen barn og innvandrere har lært seg å svømme i nettopp dette bassenget.

St Olavs Hospital har fattet et administrativt vedtak om å stenge bassenget fra 1. januar 2010. Dette vil bety at mange av dagens brukere vil bli stående uten et tilbud på grunn av manglende kapasitet ved andre basseng i kommunen i de tidsrommene som er aktuelle for disse brukergruppene. For enkelte av innvandrergruppene er det også viktig at dette bassenget ligger avskjermet til, noe som ikke er tilfellet med skolebassengene og de større bassengene.

Spørsmål til ordføreren:
Er ordføreren enig i at vi har en vanskelig situasjon når det gjelder bassengkapasitet i Trondheim? Dersom ordføreren er enig i dette, er ordføreren enig i at det er uheldig at offentlig eide basseng blir satt ut av drift?

Eventuelt forslag:
Bystyret ber rådmannen innen utgangen av mars fremme en sak med oversikt over bassengkapasitet i Trondheim og et stipulert behov, inkludert skolesvømming, svømmekurs, og organisert aktivitet. Som en del av dette ber Bystyret om å bli forelagt en plan for hvordan kommunen kan sørge for at behovet i størst mulig grad blir dekket.

Bystyret ber rådmannen ta kontakt med ledelsen ved St Olavs Hospital for å søke å utsette stengningen av bassenget på Revmatismehuset inntil bassengsituasjonen i Trondheim blir bedre.

Les svaret på interpellasjonen her.


Fra Harald Nissen (MDG) og Randi Sakshaug (Ap):
Kultursatsning i Midtbyen – Norges Bank-bygget

Vi er kjent med at Norges Banks gamle bygg i Kongens gate vil bli ledig når Vitensenteret etter planen flytter til nye lokaler på Kalvskinnet. Bygget eies i dag av Trondheim kommune, har høy verneverdi og er ikke noe aktuelt salgsobjekt.

Det er derfor viktig at Trondheim kommune vurderer framtidig bruk av dette unike bygget nå. De siste par årene har det vært flere innspill om mer areal til kulturbrukere i Midtbyen. Vi ser det som viktig å få vurdert mulighetene for dette bygget som framtidig kulturbygg, da Trondheim kommune ikke lenger disponerer mange bygninger i sentrum som kan egne seg til dette formålet.

Vi mener at det er viktig å få utdypet de antikvariske verdiene som ligger i bygget og på bakgrunn av dem se på hva som skal til for å skape et moderne kulturbygg. Videre vil det være interessant å få vurdert de gamle planene for et glassoverbygg i bakgården. Trondheim har i dag mange eksempler på vellykkete vrimlearealer under glass. I utlandet er det nye glasstaket over atriumet til British Museum det mest kjente fra de senere årene. Finnes det i dag noen konkrete planer for framtidig bruk av Norges Bank-bygget?

Flere brukergrupper og offentlige institusjoner i Midtbyen har meldt sine ønsker for nye eller utvidete lokaler i de siste årene. Litteraturmiljøet har i lang tid arbeidet for egnete lokaler, og Trondheim Folkebibliotek har utfordringer når det gjelder å møte barn og unge i den nye multimediavirkeligheten. Det er dessuten behov for en mindre øvingsscene for friteater, rettet både mot barn og voksne,  og byen trenger fortsatt flerkulturelle møteplasser. Har rådmannen i den forbindelse noen planer for hvordan disse ønskene skal kunne oppfylles ved et samlet grep?

Trondheim kommune har avhendet mange bygninger i Midtbyen i det siste tiåret. I mange tilfeller har det vært snakk om eiendommer som ikke lenger har fylt kommunens behov. Finnes det i dag en strategi på eiendomssiden for hvordan man skal kunne møte eventuelle framtidige offentlige behov for egnete kulturlokaler i Midtbyen? 

Forslag til vedtak: Bystyret ber rådmannen utrede mulighetene for å få tilrettelagt Norges Bank-bygget til framtidig kulturhus og samtidig se dette i sammenheng med kommunens øvrige kulturbygg i Midtbyen.

Les svaret på interpellasjonen her.   
Oppdatert: 29.10.2009
Skriv ut Tips enheten Del eller legg til som bokmerke
Trondheim kommune, 7004 Trondheim Telefon: 72 54 00 00 Send epost Søk i kontaktinfo