topp_politikk
a a a

Årsmelding 2004

Årsmelding Trondheim studentråd 2004

Det står følgende å lese om Tarjei V i omtalen av hans billedrike bok Isslottet; ”han er på høgda av si skapargjerning”. Det har vært mang en Tarjei i Studentrådet i år.

Som en haleløs hund får jeg problemer med i stor nok grad å uttrykke tilfredsheten ved året.

Årets nyttårsforsett blir å fortsette som før, selv om evig solskinn skaper ørken.

Vi har i løpet av året behandlet mange viktige saker som angår studentene og Trondheim kommune. For første gang er det et eget kapittel i kommunens boligprogram som omhandler studentens boforhold og utfordringer knyttet til dette. Studentrådets klare ambisjon er å få flere studentboliger sentrumsnært. Med andre ord ønsker vi boliger for studenter som viser at Trondheim er en studentby og at vi er stolte av det.

Det er videre blitt satt av midler til å undersøke studentenes bopreferanser nærmere. I den sammenhengen er det iverksatt et samarbeid mellom Trondheim kommune og SiT.

Vi mener at gode bo- og leveforhold vil være viktig for studentenes valg av studiested i årene fremover.

En annen viktig sak for Studentrådet har vært å jobbe for at Studentsamskipnaden i Trondheim skal fritas for eiendomsskatt. De reduserte utgiftene til SiT vil da måtte gå uavkortet til reduserte leiepriser.

Kort oppsummert ønsker vi brannsikre signalbygg sentralt plassert, fritatt for eiendomsskatt, som signaliserer at vi prioriterer studerende. Gjerne en takterasse med grill og utsikt over elven hvor Åge seiler syngende forbi ”æ e trønder æ og æ har så lyst til å dains med dæ”

Dette kan høres ut som en høytflyvende visjon, men vi tror at den realisert vil gi et viktig signal som igjen vil tilbakebetale investeringene til byen mangfoldige ganger. Her må kommunen bruke en aktiv tomtepolitikk.

Her er det vel på sin plass å presisere at året har ikke vært preget av mer breking enn ull.

Den saken som har vært viet størst oppmerksomhet i året som har gått har vært spørsmålene knyttet til lokalisering av NTNU og HiST. Studentrådet har valgt å gå for en relokalisering av virksomheten som i dag ligger på Dragvoll ned til Gløshaugenområdet for å skape et samlet universitet. Studentrådet ønsker også at HiST skal lokaliseres nært Gløshaugen og St. Olavs hospital. Her har Studentrådet deltatt aktivt i den offentlige debatten. Det er avholdt flere møter, og leder tok opp spørsmålene knyttet til kommunens rolle som tilrettelegger i en interpellasjon i Bystyret dette året.

Studentrådet har også vært aktiv deltaker i planlegging og gjennomføring av et nordisk vennskapsbyseminar om utdanning og byutvikling. Representanter fra Norrkøping, Odense og Tampere kom til Trondheim for å diskutere følgende temaer: a) rekruttering av studenter, b) lokalisering av utdanningsinstitusjonene sentralt i byen og c) kunnskapsbasert arbeids- og næringsliv.

Kollektivsatsingen fortsetter med redusert billettpris dette året.

Vi har hatt en tett og god dialog med ISFiT dette året, og den økte økonomiske støtten videreføres.

Jubel for Samfundets leder som er kommet inn som fast medlem i rådet dette året. Denne vedtektsendringen har gitt studentene flertall i rådet.

Vil du oppdateres ytterligere kan du ta kontakt med oss i Studentrådet eller benytte nettsidene til Trondheim kommune som inneholder sakslister og protokoller fra møtene.

Jeg vil takke samtlige nå pensjonerte medlemmer av rådet og øvrige samarbeidspartnere for året som har gått.

Følgende kinesiske ordtak får bli de avsluttende ord til dere:

Vil du være lykkelig én dag, drikk deg full.
Vil du være lykkelig en uke, slakt en gris.
Vil du være lykkelig et år, gift deg.
Vil du alltid være lykkelig, bli gartner.

Dyrk det dere måtte ønske, så skal vi kultivere arven.

Med vennlig hilsen

Emil Raaen

Sjef og Tik-supporter

Oppdatert: 06.03.2008
Skriv ut Kontakt nettredaksjonen Del eller legg til som bokmerke
Trondheim kommune, 7004 Trondheim Telefon: 72 54 00 00 Send epost Søk i kontaktinfo