Formålet med prosjektet er å
Hvorfor er dette prosjektet viktig?
Gjeldsrådgivning er organisert på ulike måter i kommunene i dag. Det er også stor ulikhet innen enkeltkommuner. Mye bra er gjort. Mange måter å jobbe på har sett dagens lys. Gjeldsrådgivning inkl. daglig økonomistyring og forvaltning i trygd og/eller annen inntekt legger beslag på betydelige ressurser i sosialtjenesten. Alle dagens systemer er utviklet for gjeldsrådgiveren, lite for brukeren.
Prosjektet er viktig i forhold til utvikling av gode og helhetlige tilbud til brukerne gjennom at fokus settes på brukerens egenressurs ut fra den tenkning at alle klarer noe – når noen tror på dem. Det er viktig å utvikle metoder som motiverer brukeren til økt medvirkning. Det er også verdifullt å utvikle metoder som gir gjeldsrådgiverne en mer helhetlig arbeidsform.
Prosjektet er i tråd med tenkningen rundt NAV-reformen gjennom at fokus er rettet mot brukernes egenressurs og utvikling/synliggjøring av disse.
Otto B. Hansson
prosjektleder