I Trondheim ønsker vi å legge til rette for at flest mulig barn får plass i barnehager i eget nærmiljø. Vi har derfor ikke spesialbarnehager. Noen barnehager har utviklet mer kompetanse om spesielle funksjonsnedsettelser enn andre barnehager.
Generelt kan man si at nye barnehager er bedre tilrettelagt, siden disse har forholdt seg til nye krav til universell utforming. I eldre barnehager er det særlig innvendig plass og løsninger som kan være utfordrende, og ikke alle steder er det heis i bygget.
Elgeseter barnehager avdeling Gartneriet er spesielt tilrettelagt for barn med store hjelpebehov. Barnehagen er plassert i nærheten av St. Olavs hospital. Barnehagen er svært romslig og har ulike faggrupper ansatt, førskolelærere, spesialpedagoger, sykepleiere, for å nevne noe. Barnehagen har et begrenset antall plasser for barn med spesielle behov.
Ved søknad om barnehageplass til et barn med nedsatt funksjonsevne, er det viktig å komme tidlig i dialog med Oppvekstkontoret. Vi står til disposisjon for å gi råd og innspill om valg av barnehage.
På Oppvekstkontoret kjenner vi barnehagene godt. Spør oss gjerne!