|
|
|
||
|
Forskrift Om miljørettet helsevern har et eget kapittel om tiltak for å hindre legionellasmitte. Miljøenheten har på vegne av kommunen fått ansvaret for at forskriften overholdes gjennom å føre nødvendig tilsyn med de virksomheter som omfattes av dette regelverket. Miljøenheten har også et formelt ansvar for å gi informasjon og veiledning til både publikum og aktuelle virksomheter for å hindre legionellasmitte |
Kommunens smittevernlege har et tilsvarende ansvar gjennom de oppgaver kommunen er pålagt gjennom smittevernloven. |
Analysesenteret har lang erfaring med analyse av vann- og miljøprøver for Legionella. Vi er akkreditert for analyse av Legionella både i vann og miljøprøver. Analysesenteret tilbyr to metoder for analyse av Legionella:
|
For å samordne kommunens kompetanse om legionellaproblematikken har vi opprettet en egen legionellagruppe som består av kommunens smittevernlege og representanter fra Miljøenheten og Analysesenteret. Ved å henvende deg til gruppa eller en av aktørene i gruppa vil du normalt få svar på dine spørsmål om legionellaproblemer.