Norge skal kutte 15 – 17 millioner tonn CO2 innenlands frem mot 2020.
Norske CO2–utslipp frem mot 2020 vises i grafen under. Norge skal kutte innenlandske utslipp tilsvarende det rosa og mørkegrønne feltet i grafikken. Det lysegrønne feltet representerer kvotekjøp i utlandet.
Veitransporten står for ca 19 % av de norske CO2–utslippene slik det fremgår av diagrammet under. Dersom vi skal klare utslippsmålet i 2020, og dersom vi skal lykkes med å nå 2-gradersmålet fra FNs kllmapanel i 2050, må utslippene fra denne sektoren reduseres til bortimot null. Som en følge av dette, vil det være behov for å fase inn nye energibærere for å erstatte fossilt brensel i veitransporten i de kommende år.
En el-motor er meget energieffektiv, samt at det norske produksjons– og distribusjonssystemet for elektrisitet allerede er godt nok til å håndtere en full-elektrifisering av personbilparken med kun relativt små forsterkninger.
I tillegg til reduserte klimagassutslipp kan ladbare biler redusere lokale utslipp av NOx og partikler, og dermed bidra til bedre luftkvalitet. Ladbare biler er også støysvake, og vil dermed fjerne støyforurensning særlig fra områder med mye trafikk. Ladbare biler vil også kunne spille en viktig rolle i fremtidens kraftsystem som effektreserve, særlig med en større andel uforutsigbar vindkraft inn i kraftsystemet. Videre gir ladbare biler en rekke muligheter for grønne arbeidsplasser innen bl.a. aluminiumsproduksjon, utvikling og produksjon av biler og bildeler, ladestolper og tilhørende IT – styringssystemer, avregnings – og faktureringsløsninger m.m.
Lokale klimamål for Trondheim finner man bl.a i Miljøpakke for Transport og i kommunens Energi- og klimahandlingsplan.
Miljøpakke for transport, Trondheim (2008):
Energi- og klimahandlingsplan, Trondheim 2010:
2020: 20% reduksjon i klimagassutslippene relativt til 1991
2050: 70-90% reduksjon i klimagassutslippene relativt til 1991
Forventet effekt av nasjonale og lokale klimatiltak rettet mot ulike utslippskilder i Trondheim vises i tabellen under. Reduksjonen angis i forhold til framskriving for 2020.
Konkret satsing på mer miljøvennlig kjøretøyer er blant kommunens miljø- og klimatiltak. Dette omfatter både kommunens personbiler og tyngre kjøretøyer og maskiner. I denne sammenhengen har kommunen også utviklet en egen miljøbildefinisjon.
Kilder:
-Klima og energihandlingsplan for Trondheim
-Brosjyren Grønn Bil - 200.000 ladbare biler i 2010