Bildekarusell elever 3

Norsk og samfunnskunnskap

Enhet for voksenopplæring tilbyr opplæring i norsk og samfunnskunnskap for minoritetsspråklige voksne over 16 år.

Voksne innvandrere med en oppholdstillatelse som danner grunnlag for varig oppholdstillatelse, har rett og/eller plikt til å gjennomføre 600 timer opplæring i norsk og samfunnskunnskap. Mer informasjon om introduksjonsloven.

1. januar 2012 ble timeantallet for opplæring i norsk og samfunnskunnskap for voksne innvandrere utvidet fra 300 til 600 timer.


Kurstilbud
Norskundervisningen er delt inn i:

  • Spor 1 - for personer med liten eller ingen skolegang.
  • Spor 2 - for personer med videregående eller høyere utdanning fra hjemlandet.
  • Spor 3 - for personer med videregående eller høyere utdanning fra hjemlandet. Undervisningen har rask progresjon.

Vi har forskjellige typer norskkurs. Velg fra oversikten i venstremargen.

Vi arrangerer også kurset 50 timer samfunnskunnskap.

Omfang og varighet
En undervisningstime er 45 minutter.

Dagkurs: Undervisning mandag til fredag, til sammen 20 undervisningstimer.
Kveldskurs: Undervisning tirsdag og torsdag kl. 1730-2000, (3 undervisningstimer hver kveld).

Kurs for nybegynnere starter vanligvis i august, oktober, februar og april. Kveldskursene begynner vanligvis i august, november og februar.

Opplæringen fører fram til Norskprøve 2 og Norskprøve 3. Du kan ta prøvene ved skolen. Frister for påmelding, samt prøvedatoer, finner du ved å gå inn på lenken over.

Priser
En undervisningstime koster kr 55.-, (dag- og kveld). Du kan få tilbud om gratis opplæring

Søke om plass
For å få plass på kurs, må du først registrere deg.

Oppdatert: 08.05.2012