- Dette dialogsenteret skal gjennom selvhjelp bidra til å gjøre integreringa til det norske samfunnet lettere og til at våre innvandrere finner seg til rette og føler seg som likeverdige innbyggere. Det er av stor betydning i forhold til nettverk, arbeid, språkopplæring, utdanning og samfunnsengasjement. En vellykket integrering er avhengig av at de kulturelle koder blir knekt og at det åpner for deltakelse og engasjement.
Alf Rune Hasselø, Knut Fagerbakke
Dette var varaordførerens hovedbudskap i hans hilsen til det nye kommunale senteret, som har som formål å invitere byens innvandrere til mer uformelle samtaler enn det som hittil har vært vanlig på offentlige kontorer. Senterets tilbud til besøkende er dialog og refleksjon om det å bo i Trondheim, med problemstillinger rundt integrering og inkludering som sentrale tema. Målet er å kunne få en posisjon imellom enkeltpersoner og myndigheter.
Alf Rune Hasselø er leder for det nye senteret, og han var klar i sitt ønske for senterets rolle:
- Vi ønsker å være med å skape det nye internasjonale Trondheim, og vi har virkelig lykkes den dagen vi har for mye å gjøre. 
Fribyforfatter Ashieh Amani og Eva Maria Aagaard
Les mer om Dialogsenteret på Facebook.