Karanteneopphold på hotell
Fra og med 26. desember 2020 etableres det nye karantenehoteller i Trondheim kommune for tilreisende fra utlandet.
Stjørdal kommune etablerte den 9 november på oppdrag fra Fylkesmannen i Trøndelag felles karantenehotell for hele Trøndelag for å begrense importsmitte.Denne ordningen utvides nå med hoteller i Trondheim hvor Trondheim kommune er oppdragstaker.
I Trøndelag fungerer følgende hoteller som karantenehotell:
- Scandic Hell, Stjørdal
- Quality Augustin, Trondheim
- Clarion Hotel, Trondheim
- Comfort Hotel Park, Trondheim
Reisende via Trondheim Lufthavn Værnes som skal i hotellkarantene må henvende seg til informasjonsskranken for karantenehotell i ankomsthallen. Videre informasjon om hotellvalg vil bli gitt til den reisende der.
Endringer i reglene om karantenehotell
Regjeringen endrer covid-19-forskriften om karantenehotell fra 13. desember. Den viktigste endringen er at personer som har et annet formål med oppholdet enn arbeid eller oppdrag, og kan dokumentere at de har et annet egnet oppholdssted for karantene, ikke må benytte karantenehotell.
Endringer i reglene om karantenehotell (regjeringen.no)
Egenerklæringsskjema for personer som skal i innreisekarantene (regjeringen.no)
Reisekarantene
Du skal være i reisekarantene i 10 døgn dersom du ankommer Norge fra et rødt land. Når du har karanteneplikt skal du fullføre karanteneperioden på 10 døgn selv om du tar test og den er negativ.
Les mer om reisekarantene på helsenorge.no
Spørsmål og svar om innreise til Norge (regjeringen.no)
Politiet
Det er politiet i sin grensekontroll som vurderer vilkårene for innreise til Norge og informerer om plikten til å oppholde seg på karantenehotell. Politiet skal varsles om den reisende ikke møter på tildelt hotel.
Det er ikke opp til den enkelte reisende å bestille rom på karantenehotellet under disse vilkår. Denne ordningen gjelder kun tilreisende som ved grensekontroll har blitt informert om at skal i hotellkarantene.
Hva er karantenehotell?
Fylkesmannen i Trøndelag har laget en liten film som forklarer hva karantenehotell er, hvem skal dit og hensikten.
Testing
Kommunen vil tilby testing under karanteneoppholdet.
Brudd på karanteneplikt
Ved observert brudd på karanteneplikten kontaktes politiet som vil vurdere eventuell strafferettslig forfølging.
Lenker
Informasjon fra Helsedirektoratet (på flere språk) til reisende som ankommer Norge (covid-19)
Informasjonsskriv til innreisende og arbeidsreisende til Norge (regjeringen.no)
Spørsmål og svar om innreise til Norge (regjeringen.no)
Covid-19-forskriften – krav om karantene (lovdata.no)
Kontaktperson/prosjektleder for koronahotell
Trondheim
Klara Borgen, klara.borgen@trondheim.kommune.no
tlf 95 26 30 28
Per Ketil Riisem, per-ketil.riisem@trondheim.kommune.no
tlf 91 67 23 07
Stjørdal
Simon Schjølberg, simon.schjolberg@stjordal.kommune.no
tlf 41 41 51 11
Sist oppdatert: 06.01.2021