Hjem Kultur og fritid17. mai 2020

17. mai 2020

Her på denne siden får du tilgang til en rekke taler for dagen, det digitale barnetoget og en god del annen informasjon og innslag.

Ved å klikke på lenkene tas du videre til de ulike innslagene. 

Foto av et 17. maitog med mange flagg i forgrunnen

Program 17. mai 2020 (med forbehold om endringer)

17. mai-komiteen i Trondheim laget program for en annerledes nasjonaldag. 

De fleste talene og arrangementene er filmet. 

17. mai i Trondheim 2020 spilleliste (Youtube)

Program in English

Bekransninger

Bekransninger foregikk mellom klokken 07.00 og 09.30.

Oversikt over bekransninger 17. mai

07.00

På Domkirkegården ble det lagt krans på gravene til Christian Hersleb Horneman og Gabriel Jochumsen Lund, Eidsvollsmenn for Kragerø og for Vest- Agder, og til Ivar Lykke som var statsminister fra 1926-1928.

Leder av komiteen, Sissel Trønsdal, la ned kransene.

07.30

Bekransning av Eidsvoldsmennenes bauta på Domkirkegården.

Komitemedlem Nina Westad la ned krans. Tale ved Kjell Fordal.

07.45

Bekransning av Gravminne for frihetskampens ofre på Domkirkegården.

Komitemedlem Bente Aina Ingebrigtsen la ned krans.

08.00

Bekransning av Minnesmerke over Falne Idrettsmenn ved Elgeseter bru.

Komitemedlem Terje Roel la ned krans. Tale ved Mats Ulseth Ramo.

08.00

Bekransning av Minnesmerke over Sovjetiske borgere 1940-1945 på Lademoen Kirkegård.

Komitemedlem Kristian Skinderhaug la ned krans.

08.10

Bekransning av Kong Haakon VIIs statue i Prinsens gate.

Komitemedlem Knut Røe la ned krans. Tale ved Elin Marie Andreassen.

08.10

Bekransning i Ilaparken av minnesmerke for første borgertoget i Norge.

08.10

Markering ved Minnetavlen Trondheim Sentralstasjon.

08.20

Ved Vår Frue kirke ble det lagt ned krans på graven til Ingelbrecht Knudssøn som var stortingsmann 1818-24.

Komitemedlem Arne Ivar Denstad la ned krans.

08.30

Bekransning av Tordenskiolds statue ved Vår Frue kirke.

Komitemedlem Arne Ivar Denstad la ned krans. Tale ved Lars Andreas Rognan.

08.30

Bekransning av De britiske krigsgraver på Stavne kirkegård.

Komitemedlem Marius Andreas Lie Hegglund la ned krans. Tale ved Karl Magnus Løken.

08.45

Bekransning av Krigsseilermonumentet ved Sjøfartsmuseet i Kjøpmannsgata.

Komitemedlem Kristian Skinderhaug la ned krans. Taler ved Jarle Holberg og Dora Steen Johansen.

09.00

Bekransning av Nygaardsvolds statue på Cicignons Plass.

Komitemedlem Alida Johanne Domaas la ned krans. Tale ved Tarjei Leistad.

09.10

Bekransning av Kong Olav Vs statue i Stiftsgårdsparken.

Selma Mogstad Leraand og Zaineb Abdulsatar la ned krans. Tale ved Anna Wennberg Hummelsund og Frid Fagerli.

09.30

Bekransning av Cissi Kleins minnesmerke på Museumsplass. 

Komitemedlem Hanne Moe Reitan la ned krans. Tale ved Jalisa Rahman.

10.00

Bekransninger ved Klæbu kirkegård. Det ble lagt ned ned kranser på gravstedet til Eidsvollsmennene; sokneprest Jacob Hersleb Darre og gårdbruker og klokker Lars Larsen pluss Peder Eggen som ble skutt av tyskerne under 2. verdenskrig. Tale ved Haldor Buan Grenstad.

Konsertsteder

Oversikt over konsertsteder 17. mai 2020
  • 08.00 Ila skole - flaggheising/bekransning Ilaparken, Bispehaugen Ungdomskorps
  • 08.00 Krigsseilerplassen, Musikkforeningen Nidarholm
  • 08.00 Kristiansten festning, Flaggheising / minikonsert Luftforsvarets musikkorps
  • 08.00 St. Olavs hospital - Kunnskapssenteret, Ila Brassband
  • 08.30 St. Olavs hospital - Kvinne og barn, Ila Brassband
  • 08.45 Bakklandet Menighets Omsorgssenter, gruppe fra Luftforsvarets musikkorps
  • 09.00 Ilsvika helse- og velferdssenter - morgen i området, Jernbanens Musikkorps
  • 09.00 Klæbu helse- og velferdssenter, Klæbu musikkorps
  • 09.00 Marinen mot Nidelven terrasse, Musikkforeningen Nidarholm
  • 09.00 Trondhjems hospital, Bispehaugen Ungdomskorps
  • 09.45 Søbstad helsehus, Flatåsen musikkorps
  • 10.00 Hjorten helse- og velferdssenter, Jernbanens Musikkorps
  • 10.00 Ilsvika helse- og velferdssenter, Bispehaugen Ungdomskorps
  • 10.00 Kystad helse- og velferdssenter, Byåsen Musikkorps
  • 10.00 Tiller helse- og velferdssenter, Tillerblæsen
  • 10.00 Selli rehabiliteringssenter, Klæbu musikkorps
  • 10.30 Ilevolden helse- og velferdssenter, Jernbanens musikkorps
  • 10.30 Nypantunet helse- og velferdssenter, Byneset Leinstrand skolekorps
  • 10.30 Selli rehabiliteringssenter og Klæbu helse- og velferdssenter, Klæbu skolemusikkorps
  • 10.30 Tempe helse- og velferdssenter, Ila Brassband
  • 10.30 Søbstad helsehus, Heimdal musikkorps
  • 11.00 Kattem bo- og servicesenter, Heimdal musikkorps
  • 11.00 Laugsand og Buran helse- og velferdssenter,avdeling Buran, Strindheim Janitsjar.
  • 11.00 Persaunet helse- og velferdssenter, Strindheim skoles musikkorps
  • 11.00 Ranheim - boligområder, Ranheim musikkforening
  • 11.15 Trondhjems hospital, Jernbanens musikkorps
  • 12.00 Byneset sykehjem, Byneset musikkorps
  • 12.15 E. C. Dahls helse- og velferdssenter, Bispehaugen Ungdomskorps
  • 12.30 Dragvoll helse- og velferdssenter, Strindheim Janitsjar
  • 12.50 Nidarvoll helsehus, Nidarvoll skolemusikkorps
  • 13.00 Birkehaug Seniorboliger - Østmarkneset, Lade skoles musikkorps
  • 13.00 Munkvoll helse- og velferdssenter, Byåsen Musikkorps
  • 13.00 Kattem helse- og velferdssenter, Åsheim skolekorps
  • 13.00 Kristiansten festning, Luftforsvarets musikkorps
  • 13.00 St. Olavs hospital – Kunnskapssenteret, NSF trommekorps
  • 13.00 St. Olavskirken, Bispehaugen ungdomskorps
  • 13.00 Tiller helse- og velferdssenter, Tillerbyen skolekorps
  • 13.30 Ranheim helse- og velferdssenter, Ranheim skoles musikkorps
  • 13.30 Øya helsehus, Jernbanens Musikkorps
  • 13.45 Laugsand og Buran helse- og velferdssenter, avdeling Laugsand, Trondheim Politis Brassband
  • 14.00 Bakklandet Menighets Omsorgssenter, Småbispan - Bispehaugen skolekorps
  • 14.00 St. Olavs hospital avd. Østmarka, Strinda ungdomskorps
  • 14.15 Moholt helse- og velferdssenter, Berg og Singsaker Veterankorps
  • 14.30 Bromstad helse- og velferdssenter, Strindheim skoles musikkorps
  • 14.30 Havstein og Havsteinekra helse- og velferdssenter, Byåsen Musikkorps
  • 14.45 Valentinlyst helse- og velferdssenter, Berg og Singsaker Veterankorps
  • 15.00 Brundalen helse- og velferdssenter, Jonsvatnet brass
  • 15.00 Ladesletta helse- og velferdssenter, Strinda Ungdomskorps
  • 15.15 Zion helse- og velferdssenter, Trondheim Politis Brassband
  • 15.30 Charlottenlund helse- og velferdssenter, Jonsvatnet brass

Byens korps spilte også i sine nærområder

  • Småbispan - Bispehaugen skolekorps
  • Berg og Singsaker skolekorps
  • Brundalen og Charlottenlund skolekorps
  • Byneset Leinstrand skolekorps
  • Byåsen skolemusikkorps
  • Flatåsen skolekorps
  • Grenaderkorpset
  • Klæbu skolemusikkorps
  • Lade skoles musikkorps
  • Nardo skolekorps
  • Nidarvoll skolemusikkorps
  • Ranheim skolemusikkorps
  • Sjetne skolekorps
  • Solbakken og Vikåsen skolekorps
  • Steindal skolekorps
  • Strindheim skoles musikkorps
  • Tillerbyen skolekorps
  • Utleira skolekorps
  • Åsheim skolemusikkorps
  • Åsvang og Eberg skolekorps

Program

08.00 Flaggheising og Luftforsvarets musikkorps spiller fra Kristiansten festning

10.15 TSO og Arve Tellefsen med Et sæterbesøk av Ole Bull

10.30 Leder av 17. mai-komiteen Sissel Trønsdal ønsket velkommen

Se Sissel Trønsdal ønske velkommen

10.45-10.50 Innslag fra byens barnehager

Vi tok en tur ut i noen barnehager. Ble det is og brus som vanlig på 17. mai i år?

Se innslaget fra barnehagene

11.00-11.45 Det digitale skoletoget

Skoletoget kan du se her

Kulturenheten sammen med Klaus Sonstad inviterte til digital feiring.

Det var kulturinnslag fra barneskoler rundt omkring i byen, blant annet med besøk på Ila barneskole og Hallset barneskole som begge har jubileum i år. I tillegg besøkte vi skolen på St. Olavs hospital.

11.45-11.55 Hovedtaler Arve Tellefsen

Talen til Arve Tellefsen

12.00-12.10 Tale ved Ordfører Rita Ottervik og ordfører for Ungdommens Bystyre Selma Mogstad Leraand

Talen til ordførerne

12.15-12.20 HM Kongens tale ved Vilde Haarberg

Talen til Vilde Haarberg

12.30-12.35 Russens tale ved Hanne Regine Søyseth

Talen til Hanne Regine Søyseth

13.00 Festsalutt og allsang

Salutt fra Kristiansten festning. Salutten kunne du følge på NRKs 17. mai-sending. Etter salutten skulle hele Norge synge «Ja, vi elsker» sammen. 

13.10-15.10 Helikopter filmer 17. mai i Trondheim (værforbehold)

I løpet av 2 timer ble hele byen filmet fra lufta av et helikopter. Alle kunne gå ut på plener og balkonger med flagg og vinke til helikopteret som fløy over bydelene. Helikopterturen ble vist på adressa.no og nidaros.no.

Ruten til helikopteret: 
Rådhusparken med 17.mai-komiteen, Øya, Dyrborg, Sverresborg, Nyborg,  Havstein, Ugla, Munkvoll, Hallset, Selsbakk, Romolslia, Saupstad, Lundåsen, Spongdal, Leinstrand, Klæbu, Heimdal,Tiller, Sjetnemarka, Fossegrenda, Risvollan, Tempe, Nidarvoll, Nardo, Moholt, Strinda, Berg, Valentinlyst, Jakobsli, Ranheim, Rotvoll, Lade, Persaunet, Kristiansten, Midtbyen.

13.15 Veteranbilkortesje

I løpet av to timer kjørte en veteranbilkortesje med veteranbrannbilen fra 1955 i spissen denne ruten:

Grilstadfjæra - Skovgård - Hørlocks veg - Jakobsli - Angelltrøa (Ca.13.30, Gamle Jonsvanns veg) - Vegskillet - Brøset - Bromstad- Valentinlyst (ca 13.35) - Tyholt - Dybdals veg - Nardo - Risvollvegen Ca. kl. 14.00) - Venusvegen - Fossegrenda - Okstad (ca. 14.15) - Tonstad - Østre Rosten - Vestre Rosten - Johan Tillers veg - Heimdal (ca. 14.30) - Søbstadvegen - Saupstadringen (ca. 14.40) - Granåsen - Stavset - Kystadlia - Selsbakklia - Nordre Hallset - Munkvoll (ca. 14.50) - Havstad - Nyborg - Breidablikkvegen - Byåsvegen - Ila - Marienborg (ca. 15.00) - St. Olavs hospital (ca. 15.15).

I Klæbu kjørte en egen veteranbilkortesje innenfor samme tidsrom.

14.30-15.00 Opera Trøndelag og Trondheim kammeropera

«Norge i rødt, hvitt og blått». Høydepunkter fra festforestillingen for markeringen av Grunnlovsjubileet i 2014.

Forestillingen kan du se her

18.00 Festkonsert med Trondheim symfoniorkester (TSO)

Program for konserten.

Medvirkende: Henning Sommerro, Karianne Sommerro, Arve Tellefsen, Fargespill, Marja Mortenson, Trondheim Vokalemsemble, TSO-koret og TSO. De to korverkene med Trondheim Vokalensemble sendes fra Nidarosdomen.

17. mai-komiteen

Medlemmer av 17. mai-komiteen
  • Sissel Trønsdal (Ap), leder
  • Nina Westad (H), nestleder
  • Terje Roel (Ap)
  • Kristian Skinderhaug (Sp)
  • Alida Johanne Domaas (SV)
  • Knut Røe (FrP)
  • Arne Ivar Denstad (KrF)
  • Hanne Moe Reitan (V)
  • Bente Aina Ingebrigtsen (MDG)
  • Terje Olsen (musikkretsen)
  • Oluf Johansen (musikkretsen)
  • Marius Andreas Lie Hegglund (foreldrerepresentant)
  • Ismail Muhyadin (innvandrerrepresentant)
  • Zaineb Abdulsatar (Ungdommens bystyre)
  • Selma Mogstad Leraand (Ungdommens bystyre)
  • Charlotte Larsen, sekretær

Sist oppdatert: 18.05.2020

Fant du det du lette etter?

Takk for din tilbakemelding

Din tilbakemelding blir ikke besvart. Hvis du behøver hjelp, vennligst benytt en av våre kanaler for kontakt.

A03-P1-EPI004