Hjem Kultur og fritidProgram for 17. mai 2021

Program for 17. mai 2021

17. mai-tegning av Eliza Udbye
Malt av Eliza Udbye, Hallset skole

Bekransninger

Bekransninger foregår mellom klokken 07.00 og 09.30.

Oversikt over bekransninger 17. mai

07.00

Domkirkegården

  • Statsminister Ivar Lykke.
  • Eidsvollsmann Christian Hersleb Hornemann fra Kragerø.
  • Eidsvollsmann Gabriel Jochumsen Lund fra Vest-Agder.

07.30

  • Bekransning av Eidsvollsmennenes bauta på Domkirkegården.
    Tale ved Anne Kathrine Slungård.
    Musikkforeningen Nidarholm.
    Singsaker Songlag.

07.45

  • Bekransning av Gravminne for Frihetskampens ofre på Domkirkegården.
    Tale ved Åse Riaunet.
    Musikkforeningen Nidarholm.
    Singsaker Songlag.

08.00

  • Bekransning av minnesmerke over falne idrettsmenn ved Elgeseter bru.
    Tale ved Kirsti Jaråker.
    Ila Brass Band.
  • Bekransning av minnesmerke over sovjetiske borgere 1940–1945.
    Lademoen kirkegård.
  • Bekransning ved Vår Frue kirke, Stortingsmann Ingelbrecht Knudssøn.

08.15

  • Bekransning av minnesmerke i Ilaparken for det første borgertoget i Norge.
    Grenaderkorpset.
  • Bekransning av Kong Haakon VIIs statue i Prinsens gate.
    Tale ved Erik Fløan.
    Ila Brass Band.
  • Bekransning av Tordenskiolds statue ved Vår Frue kirke.
    Tale ved orlogskaptein Lars Andreas Rognan.
    Bispehaugen Ungdomskorps og Trondhjems Studentersangforening.
  • Markering ved Minnetavlen på Trondheim sentralstasjon.

08.30

  • Bekransning av de britiske krigsgraver ved Stavne kirkegård.
    Tale ved kadett Lars Nordrum.
    Jernbanens Musikkorps.

08.45

  • Bekransning av Krigsseilermonumentet ved Sjøfartsmuseet i Kjøpmannsgata.
    Tale ved Jarle Holberg.
    Singsaker Songlag.

09.00

  • Bekransning av Kong Olav V’s statue i Stiftsgårdsparken.
    Tale/bekransning ved Ane Steen Fossbakk og Ariana Lovise Denholm (Jakobsli skole).
    Bispehaugen Veterankorps.
  • Bekransning av Nygaardsvolds statue på Cicignons plass.
    Tale ved Gro Lillebø.
    Strindheim Janitsjar.

09.15

  • Bekransning av Cissi Kleins minnesmerke ved Museumsplass.
    Tale ved Gowrilakshmy Nair (Birralee International School).
    Jernbanens Musikkorps.
  • Bekransning ved Klæbu kirke.
    Tale for dagen ved Marit Alterskjær.
    Klæbu Musikkorps og Klæbu Mannskor.

Konserter og musikkinnslag

Oversikt over konsertsteder 17. mai

07.00

  • Morgenmusikk på St. Olavs hospital, Ila Brass Band.

08.00

  • Flaggappell Ila skole, Grenaderkorpset.

08.15

  • Ottesong i Nidarosdomen, Kapellan Marie Farstad, organist Øyvind Kåre Pettersen.

08.30

  • Konsert på Krigsseilerplassen, Musikkforeningen Nidarholm.
  • Konsert ved Ranheim helse- og velferdssenter, Ranheim Skoles musikkorps.

08.45

  • Konsert ved E.C. Dahls helse- og velferdssenter, Bispehaugen Ungdomskorps.

09.00

  • Konsert ved Klæbu sykehjem, Klæbu Musikkorps.

09.15

  • Musikk ved sørgående hurtigrute MS Kong Harald på Pir I, Byåsen Musikkorps.

09.30

  • Konsert på Kunnskapssenteret på St. Olavs hospital. Ila Brass Band.
  • Konsert i Dronningens gate ved det gamle posthuset, Bispehaugen Veterankorps.
  • Konsert ved Trondhjems Hospital, Bispehaugen Ungdomskorps.
  • Kattem helse- og velferdssenter, Breidablikk Skolemusikkorps.

09.45

  • Musikk ved nordgående hurtigrute MS Richard With på Pir I, Byåsen Musikkorps.
  • Konsert ved Laugsand og Buran helse- og velferdssenter, avdeling Buran i Frostaveien, Strindheim Janitsjar.

10.00

  • Konsert ved kvinne-barn-senteret på St. Olavs hospital, Ila Brass Band.
  • Konsert ved Hjorten helse- og velferdssenter, Jernbanens Musikkorps.
  • Konsert ved Selli Rehabiliteringssenter, Klæbu Musikkorps.
  • Konsert ved Tiller helse- og velferdssenter. Musikk i nærområdet, Tillerblæsen.
  • Musikk i nærområdet, konsert ved Søbstad helsehus, Heimdal Musikkorps.

10.15

  • Konsert ved Klæbu helse- og velferdssenter/sykehjem, Klæbu Mannskor.

10.30

  • Konsert ved Søbstad helsehus, Flatåsen Musikkorps.
  • Konsert ved Ilsvika helse- og velferdssenter Bispehaugen Ungdomskorps
  • Konsert ved Klæbu helse- og velferdssenter/sykehjem, Klæbu Skolemusikkorps.
  • Konsert ved Tempe helse- og velferdssenter, Ila Brass Band.
  • Konsert ved Nypantunet helse- og velferdssenter, Byneset Leinstrand skolekorps.
  • Konsert ved Ilevollen helse- og velferdssenter, Jernbanens Musikkorps.
  • Konsert ved Bakklandet Menighets Omsorgssenter, Strindheim Janitsjar.

11.00

  • Festgudstjeneste i Nidarosdomen, Biskop Herborg Finset, Kapellan Marie Farstad, organist Øyvind Kåre Pettersen, Nidaros domkor. Gudstjenesten blir overført i NRK P1+.
  • Konsert ved Persaunet helse- og velferdssenter, Strindheim Skoles Musikkorps.
  • Musikk i boligområder på Ranheim, Ranheim Musikkforening.
  • Konsert ved Kystad helse- og velferdssenter, Byåsen Musikkorps.

11.15

  • Konsert ved Trondhjems hospital, Jernbanens Musikkorps.

11.45

  • Konsert i Rådhusparken, Trondhjems Studentersangforening og Trondheim Brassband. Kort konsert, salutt og nasjonalsang etterpå.

12.00

  • Konsert ved Byneset sykehjem, Byneset Musikkorps.
  • Konsert ved Ranheim helse- og velferdssenter, Ranheim Musikkforening.
  • Konsert ved Kattem helse- og velferdssenter, Åsheim skolemusikkorps.

12.15

  • Konsert ved Dragvoll helse- og velferdssenter, Strindheim Janitsjar.

12.30

  • Konsert ved Risvollan helse- og velferdssenter, Utleira Skolekorps.

12.50

  • Konsert ved Nidarvoll helsehus, Nidarvoll skolemusikkorps.

13.00

  • Konsert ved Munkvoll helse- og velferdssenter, Byåsen Musikkorps.
  • Konsert ved Birkehaug Seniorboliger på Østmarkneset, Lade Skoles Musikkorps.
  • Konsert ved kunnskapssenteret på St. Olavs Hospital, NSF Trommekorps.
  • Konsert ved Tiller helse- og velferdssenter, Musikk i nærområdet, Tillerbyen Skolekorps.
  • Konsert ved Kattem helse- og velferdssenter, Heimdal Musikkorps.
  • Konsert ved Zion helse- og velferdssenter, Trondheim Brassband.

13.30

  • Konsert ved Øya Helsehus, Jernbanens Musikkorps.
  • Konsert i Lademoen park, Trondheim brassband.

13.45

  • Konsert ved Laugsand og Buran helse- og velferdssenter, avd. Laugsand i Tomas von Westens gate, Trondheim Brassband.

14.00

  • Konsert ved Bakklandet Menighets Omsorgssenter Småbispan, Bispehaugen Skolekorps.
  • Konsert ved St. Olavs Hospital - Østmarka, Strinda Ungdomskorps.

14.15

  • Konsert ved Moholt og Bromstad helse- og velferdssenter, avd. Moholt, Berg og Singsaker Veterankorps.

14.30

  • Konsert i Lademoen park, Trondheim brassband.
  • Konsert ved Moholt og Bromstad helse- og velferdssenter, avd. Bromstad, Strindheim skoles musikkorps.

14.45

  • Konsert ved Valentinlyst helse- og velferdssenter, Berg og Singsaker veterankorps.

15.00

  • Konsert ved Brundalen helse- og velferdssenter, Jonsvatnet Brass.
  • Konsert ved Ladesletta helse- og velferdssenter, Strinda Ungdomskorps.
  • Konsert ved Havsteinekra helse- og velferdssenter, Byåsen Musikkorps.

15.30

  • Charlottenlund helse- og velferdssenter, Jonsvatnet Brass.

16.30

Festkonsert i Vår Frue kirke, Kammerkoret A Cappellissimo, med gjester fra Midtnorsk Symfoniorkester.

Gratis inngang – billett må løses for adgangskontroll. Billettbestilling.

17. mai-tegning av Ylva With

Luftforsvarets musikkorps

Luftforsvarets musikkorps ønsker dere alle en verdig og flott feiring av 17. mai.
Gratulerer med nasjonaldagen!

Opptakene blir tilgjengelige til torsdag 20. mai.

Her finner du alle opptakene i kronologisk rekkefølge

08.00

«Kronprins Olavs Honnørmarsj»
Komponist: Oscar Borg
Dirigent: Torodd Wigum
Fra Musikalsk byvandring 2020

08.15

«Kroningsmarsj»
Komponist: Johan Svendsen
Arrangement: Bjørn Mellemberg
Dirigent: Torodd Wigum
Fra Musikalsk byvandring 2020

08.30

«Nidelven stille og vakker du er»
Komponist: Oskar Hoddø og Christian Christensen
Arrangement: Christian Aftret Eriksen
Luftforsvarets musikkorps messingkvintett
Fra Frigjøringskonsert i Nidarosdomen 2020

08.45

«General Øvergaards marsj»
Komponist: Knut Glomsaas
Dirigent: Torodd Wigum
Fra Musikalsk byvandring 2020

09.00

«Vårsøg»
Komponist: Henning Sommerro
Tekst: Hans Hyldbakk
Solist: Henning Sommerro
Luftforsvarets musikkorps blåsekvintett
Fra Frigjøringskonsert i Nidarosdomen 2020

09.15

«Bakklandspotpurri»
Arrangement: Christian Aftret Eriksen
Dirigent: Torodd Wigum
Fra Musikalsk byvandring 2020

09.30

«Landkjenning»
Komponist: Edvard Grieg
Arrangement: Christian Aftret Eriksen
Dirigent: Torodd Wigum
Fra Musikalsk byvandring 2020

09.45

«Bryllupsdag på Trollhaugen»
Komponist: Edvard Grieg
Arrangement: Alan Civil
Luftforsvarets musikkorps messingkvintett
Fra Frigjøringskonsert i Nidarosdomen 2020

10.00

«Kulokk»
Komponist: Edvard Grieg
Arrangement: Tonje E. Berg
Luftforsvarets musikkorps blåsekvintett
Fra Frigjøringskonsert i Nidarosdomen 2020

10.15

«Haakon den 7. Honnørmarsj»
Oscar Borg
Arrangement: Christian Aftret Eriksen
Luftforsvarets musikkorps messingkvintett
Fra Frigjøringskonsert i Nidarosdomen 2020

Program

08.15 Ottesong i Nidarosdomen

Kapellan Marie Farstad, organist Øyvind Kåre Pettersen

10.00-12.30 Barnetog i bydelene

Oversikt over barnetog i bydelene

11.00 Festgudstjeneste i Nidarosdomen

Biskop Herborg Finnset, Kapellan Marie Farstad, organist Øyvind Kåre Pettersen.
Nidaros domkor.
Gudstjenesten blir overført i NRK P1+

12.00 Festsalutt fra Kristiansten festning

Etter salutten skal hele Norge synge «Ja, vi elsker» sammen.

Veteranbilkortesjer

Fra Sjøla

11.00 Start ved Sjøla p-plass

Rute for veteranbilkortesjen fra Sjøla

Tanem, Hyttfossen, Brøttem, Ståggån, Klæbu sentrum, Yx-stasjonen, Rydlandsvegen, Finnmyrvegen, Forsethsvegen, Tanemsbruvegen, Sørborgen skole, Klæbuhallen.

Her kjører traktorene egen rute, Tanemsbruvegen, Osbakken over Granly, Rønningsbakken, Amundalsvegen, Bostad, Lysklætt og inn til sentrum.

Resten av paraden kjører fra Klæbuhallen til Klæbu sentrum.

Vi beregner ankomst ca. kl. 12.30.

Ca. 45 min. pause.

Ca. kl. 13.15 kjører paraden videre til Bratsberg, Tillerbru, Østre Rosten, Ivar Skjånes veg, Harald Torps veg, Jon Aaes veg og avslutter på City Syd.

Fra Grilstad

12.45 Konsert av Ranheim Musikkforening

12.55 Ja vi elsker synges

13.15 Veteranbilkortesjen starter

Ruter for veteranbilkortesjene fra Grilstad

Rute 1

34 km, estimert kjøretid 2,5-3 timer. Starter 13.15

Grilstad – Moholt – Nardo – Fossegrenda – Tiller – Heimdal – Kolstad – Byåsen – Ila – avsluttes i St. Olavs gate.

Ranheimsvegen –Strindfjordvegen – Grilstadfjæra – Skovgård - Jakobslivegen –Hørløcks veg - Jakobslivegen - Jonsvannsveien – Jonsvannsveien – Bregnevegen – Fiolsvingen - Torbjørn Bratts veg – Utleirvegen – Venusvegen – Bratsbergvegen – Leirfossvegen – Fossestuvegen – Gamle Okstadbakkan Østre Rosten - Anne-Kath. Parows veg - John Aas veg – Bjørndalen – Ringvålveien - Kongsveien - Byåsvegen - Ilevollen - Kongens gt. - St. Olavs gate.

Rute 2

32 km, estimert kjøretid 2,5-3 timer. Starter 5 minutter etter siste bil i rute 1.

Grilstad – Leangen – Lade – Rosenborg – Sentrum – Ila – Byåsen - Bøckmanns veg – Sluppen – Sentrum – avsluttes i Kjøpmannsgata.

Ranheimsvegen - Strindfjordvegen - Grilstadfjæra - Ranheimsvegen – Falkenborgvegen - Bromstadvegen - Lade alle - Olav Engelbrektssons alle – Sjømannsvegen – Gunnlaugs vei – Korsvik alle - Olav Engelbrektssons alle - Lade alle – Jarlevegen – Mellomvegen – Nidarholms gate -Mellomvegen – Thomas von Westens gate – Innherredsvegen – Stadsing. Dahls gate - Nonnegata –Innherredsvegen – Bakke bro – Fjordgata – Sandgata - Vollgata - Kongens gate – Ilevollen – Byåsveien - Fridtjof Nansens veg - Sverresborgs alle - Gamle Oslovei - General Bangs vei – Byåsveien - Bøckmanns veg -Osloveien - Cecilienborgvegen - Olav Kyrres gate - Elgeseter gate - Prinsens gate - Bispegata – Kjøpmannsgata.

Båtkortesje

Båtkortesjen går fra Skansen til Grilstad Marina 17. mai kl. 13.00.

Program og rute for båtkortesjen

12.30 Oppmøte og samling av alle båter utenfor moloen på Skansen

13.00 Avgang fra Skansen, små båter gjennom kanalen og store båter på utsida av havneområdet

De to kortesjene møtes ved Nidelvas utløp og går samlet i rekker mot Grilstad Marina.

14.00 Ankomst Grilstad Marina.

Store båter legger seg på svai utenfor moloen mens båter under 3 meters høyde gjør en runde gjennom kanalen fra øst mot vest rundt Grilstadøya.

14.40 Arrangementet avsluttes med Nasjonalsangen spilt av Ranheim skolekorps fra ytterste molo.

Påmelding av båter

Vi håper på stor deltakelse av båter og publikum med flagg langs den lange traséen der det skal være enkelt å overholdegjeldende smittevernregler.

Videoopptak av taler

Dette skjer i bydelene 17. mai

Bydelsnytt har en oversikt over ulike arrangement og korpsmusikk i bydelene. Oversikten oppdateres fortløpende frem mot 17. mai.

Dette skjer i bydelene på 17. mai - Bydelsnytt

17. mai komiteen

Medlemmer i 17. mai komiteen 2021
  • Sissel Trønsdal (Ap), leder
  • Nina Westad (H), nestleder
  • Terje Roel (Ap)
  • Kristian Skinderhaug (Sp)
  • Alida Johanne Domaas (SV)
  • Knut Røe (FrP)
  • Arne Ivar Denstad (KrF)
  • Hanne Moe Reitan (V)
  • Bente Aina Ingebrigtsen (MDG)
  • Terje Olsen (musikkretsen)
  • Oluf Johansen (musikkretsen)
  • Marius Andreas Lie Hegglund (foreldrerepresentant)
  • Ismail Muhyadin (innvandrerrepresentant)
  • Zaineb Abdulsatar (Ungdommens bystyre)
  • Malea Berre (Ungdommens bystyre)
  • Charlotte Larsen, sekretær

17. mai-tegning av Nicholas I. Mjøsund

Sist oppdatert: 17.05.2021

Fant du det du lette etter?

Takk for din tilbakemelding

Din tilbakemelding blir ikke besvart. Hvis du behøver hjelp, vennligst benytt en av våre kanaler for kontakt.

A03-P1-EPI006