Hva må vi gjøre for å sikre gode og inkluderende samfunn?
Verden er i ulage, og under Mangfolds- og integreringskonferansen i oktober stilles spørsmålet: “Hvilken betydning har globale hendelser for det flerkulturelle mangfoldet i Norge?”. Byråd for sosiale tjenester, Christianne Bauck-Larssen, er en av foredragsholderne og skal snakke om lokal integrering.

Fredag 31. oktober arrangeres den årlige Mangfolds- og integreringskonferansen på Scandic Lerkendal.
Inkludering i urolig verden
Konferansen, som er åpen for alle og gratis, setter fokus på demokrati og inkludering i en urolig verden.
- Det er mye uro i verden med krig og brudd på menneskerettigheter. Vi ønsker å belyse hvordan dette påvirker Norge og vårt mangfold, forteller seniorrådgiver Reza Monajiemi på byrådsområdet for sosiale tjenester.
“Hvilke tiltak er nødvendig for å sikre gode og inkluderende samfunn i fremtiden?” er et av flere spørsmål som skal under lupen.
Program
Program for dagen og påmelding
08.30-9.00 Mingling og enkel servering
09.00 Åpning Ismail Muhyadin, leder Mangfoldsrådet
- Nasjonalt integreringsbarometer – funn og trender
Jan-Paul Brekke, forskningsleder Institutt for samfunnsforskning - Lokal integrering
Christianne Bauck-Larssen, byråd for sosiale tjenester - Demokrati og deltakelse sett fra en frivillig organisasjons perspektiv
Leon Bafondoko, regionleder for Kristent interkulturelt arbeid (KIA)
11:30 Lunsj
- Trondheim kommunes mangfoldspris 2025
Kent Ranum, ordfører Trondheim kommune - Hvordan preger uroligheter i verden hverdagslivene til minoriteter i Norge?
Mona Abdel Fadil, forsker og mangfoldsveileder - Hvorfor benytter mange innvandrere seg lite av flere offentlige tjenester?
Panelsamtale ledet av Kjetil Utne, bystyremedlem
15.00 Slutt
Det kan komme endringer i programmet i tiden frem til konferansen
NB! Påmeldingsfrist er 1. oktober.
Spennende foredrag
Foredragsholdere er forskningsleder Jan-Paul Brekke ved Institutt for samfunnsforskning, regionleder Leon Bafondoko ved Kristent interkulturelt arbeid, forsker og mangfoldsveileder Mona Abdel Fadil, politiker og bystyremedlem Kjetil Utne og byråd Christianne Bauck-Larssen.
Mangfoldskonferansen ble første gang arrangert i 2006, da av LO Stat. Trondheim kommune ble medarrangør i 2008, og i dag er også Norsk Folkehjelp med på laget.
- Bakgrunnen for konferansen var å sette fokus på ulike problemstillinger knyttet til invandring og integrering, forteller Monajemi.
Under Mangfoldskonferansen vil ordfører Kent Ranum dele ut Trondheim kommunes mangfoldspris for 2025. Denne gis til enkeltpersoner, virksomheter eller lag og foreninger som gjør en spesiell innsats for å fremme integrering, inkludering, likeverd og likestilling av innvandrere i arbeids- og samfunnslivet i Trondheim. Prisen består av 25 000 kroner, et kunstverk og et diplom.
Tidligere vinnere av Mangfoldsprisen
- 2014: Baklandet menighet bo- og omsorgssenter
- 2015: Mildri Wik, regionleder for Kristent Interkulturelt Arbeid
- 2016: Skoggruppa i Lademoen
- 2017: Fagforbundet, buss og sporveisforening
- 2018: Utleira Idrettslag
- 2019: Heimdal videregående skole
- 2020: Syrisk kvinneforening for utvikling i Norge (SKUN)
- 2021: Margaret Moiba, Verdige Smil
- 2022: Språk- og kulturfestivalen i Trondheim
- 2023: ISS Trondheim
- 2024: Dype røtter