Fotballfest med storskjerm på Torvet
Nå legges det til rette for å sette ny rekord i heiagjeng på Torvet i Trondheim når landslaget spiller kvartfinale mot England på lørdag. Kampen vil bli vist på storskjerm.
Trondheim kommune og SpareBank 1 SMN samarbeider om å skape en historisk folkefest i forbindelse med kvartfinalen lørdag. Det blir program fra klokken 17.00 frem til landskampen er ferdig.
- De utrolige prestasjonene til det norske landslaget i fotball har skapt et engasjement Norge knapt har sett noen gang tidligere. Det treffer folk i alle aldre, uavhengig av fotballinteresse. Når Trondheim på kort varsel klarte å samle 5.000-6.000 for å ro i takt på Torvet ved forrige kamp, viser det at folk ønsker å møtes og oppleve fellesskapet.
Det sier byrådsleder Kjetil Reinskou (H) og konsernsjef i SpareBank 1 SMN Jan-Frode Janson.
Storskjerm på 160 kvadratmeter
Arrangøren har etter omfattende arbeid lyktes med å få tak i den største storskjermen som var tilgjengelig i Europa. I samarbeid med de lokale selskapene Norway Events, NPRO og CT vil det bygges en scene, lydanlegg og storskjerm som gjør at flere titusener får oppleve kampen og folkefesten. Skjermen som skal vise underholdningen og kampen er 160 kvadratmeter stor.
Trondheim kommune og SpareBank 1 SMN inviterer hele byen til å sette ny rekord i antall mennesker på Torvet i Trondheim når vi skal heie på landslaget.
- Jeg tror det betyr noe å gjøre ting i lag og hente ut kraften i fellesskapet. Såskal vi tørre å tenke stort. Da skulle det også bare mangle om vi ikke samler en større heiagjeng i Trondheim enn i Bergen, og kanskje til og med Oslo. Vi er glade for å kunne bidra til folkefesten gjennom vårt samfunnsutbytte, sier Janson.
- Setter vi oss mål om å slå rekorder må vi legge til rette for det. Her kan alle delta, uavhengig av funksjonsevne, og vi bygger et anlegg som gjør det mulig å få med seg både kampen og underholdningen helt opp til Nidarosdomen. Vi stenger derfor Munkegata fra Torvet til Erling Skakkes gate, og vi lager et rusfritt gratis arrangement med program som treffer hele familien, sier Reinskou og Janson.
Program fra klokka 1700
Det blir program fra scenen hver hele time fra klokken 17.00 frem til avspark klokken 23.00. Hver programpost vil ha varighet på omtrent 30-40 minutter.
Følgende program er allerede klart – og det vil bli flere overraskelser etter hvert:
- Klokken 17.00 starter programmet med at Bjørnis og Trøndelag Brann- og redningstjeneste kommer til Torvet.
- Klokken 18.00 vil AILO (Ailo Thomassen, også kjent som DJ Ailo og som programleder fra NRK), lede en sekvens med Musikalfabrikken og Cromatic Dancecrew.
- Klokken 22.00 skal hele Trondheim ro, og alle inviteres til allsang med «Alt for Norge».
- Klokken 23.00 sendes landskampen på storskjerm.
Mer info om folke- og fotballfesten på denne siden.