Influensavaksiner forsinket
Folkehelseinstituttet har varslet om forsinket levering av høstens influensavaksiner. Kommunen vil trolig motta vaksinene i begynnelsen av november.
Forsinkelsen innebærer at årets influensavaksinering til personer i risikogruppene vil starte noe senere enn normalt, men likevel før influensasesongen normalt er i gang.
Den årlige influensaepidemien starter vanligvis i desember, med en topp i jula eller i vinterferien. Så lenge man får satt vaksine innen første del av desember vil man som regel rekke å bli beskyttet før epidemien er i gang, opplyser Folkehelseinstituttet.
Fastlegekontorene og Trondheim kommune planlegger, som tidligere år, for samvaksinering med influensa- og koronavaksine til personer i risikogrupper når influensavaksinene er tilgjengelige. Ifølge Folkehelseinstituttet kan du trygt vente på kommunens eller fastlegens tilbud gjennom voksenvaksinasjonsprogrammet. Du vil da også få et rimeligere tilbud og kan få flere av vaksinene samtidig.
Influensavaksinering av sykehjemsbeboere gjennomføres som planlagt fra uke 41, og er ikke berørt av forsinkelsen.