Kommunale biler til Ukraina
Byrådet ønsker å donere brukte kjøretøy til Ukraina og ber bystyret om fullmakt til å inngå et samarbeid med hjelpeorganisasjonen Fritt Ukraina om dette.
Byrådet vil bruke en million kroner fra Disposisjonsfondet i 2026 til formålet, noe som innebærer at to kjøretøy kan sendes til Ukraina i år.
-Vi vet at behovet for utstyr og kjøretøy i Ukraina er uendelig stort. Derfor er det viktig for oss å kunne bidra med noe vi vet de trenger. Fritt Ukraina har lang og god erfaring med transport av kjøretøy til ukrainske avdelinger og utrykningsenheter og vil være en god samarbeidspartner, sier byrådsleder Kjetil Reinskou.
Saken er en oppfølging av et medlemsforslag i bystyret fra mars i år der det ble vedtatt å se på muligheten for at Trondheim kommune kunne donere brukte kjøretøy til Ukraina gjennom etablerte hjelpeorganisasjoner.
De to bilene som er klare er i grei teknisk stand. Det er snakk om en Volvo og en Fuso Canter.
Saken skal behandles i bystyret torsdag 27.august.