Tegnspråktolk og skrivetolk på offentlig arrangement
Tegnspråktolk og skrivetolk på offentlig arrangement
På denne siden finner du informasjon om tegnspråktolk og skrivetolk på offentlig og kommunale arrangement.

Innhold
Arrangementer i 2025
Alle tegnspråktolkinger og skrivetolkinger på disse offentlige og kommunale arrangementer er gjort mulig av Kulturenheten i Trondheim kommune sammen med Norges Døveforbund Trondheim og Hørselshemmedes Landsforbund.
6. februar - Samenes nasjonaldag
- Tegnspråktolk
- Skrivetolk
Offisiell markering av Samenes nasjonaldag på HAVET arena kl.17.00. Mer informasjon om Samenes nasjonaldag kan du lese om via denne lenken.
8. mars - Kvinnedagen
- Tegnspråktolk
- Skrivetolk
Den internasjonale kvinnedagen arrangeres i Trondheim av en egen 8. mars-komité bestående av representanter av fagbevegelsen, kvinnebevegelsen, politiske partier og interesseorganisasjoner. Du kan lese mer om 8. mars i Trondheim via denne lenken.
23. mars - Barnas skidag
- Tegnspråktolk
Barnas skidag arrangeres i Granåsen i Trondheim. Skirennet er for bare fra 0 til 12 år, og alle som deltar får en fin sekk med spennende innhold og medalje. Startnummer kan på forhånd kjøpes på nett, eller i Granåsen på selve dagen. Les mer på Barnas skidag sine nettsider her.
1. mai - Arbeidernes dag
- Tegnspråktolk
- Skrivetolk
Offentlig markering av Arbeiderens internasjonale kampdag med parade og taler fra scenen på Torvet. Oppmøte kl. 12.00.
17. mai
- Tegnspråktolk
- Skrivetolk
Nasjonaldagens offentlige markering på Torvet. Mer informasjon om parade og taler på 17. mai finner du via denne lenken.
1. juni - JUBA JUBA
- Tegnspråktolk lørdag og søndag
- Skrivetolk via QR-kode på søndag
Hele lørdag og søndag vil det være tegnspråktolk fra hovedscenen på Juba Juba. Skrivetolking via QR-kode gjennom hele søndagen fra hovedscenen.
For mer informasjon gå inn på Juba juba sin nettside her.
13. juni - Avduking Liv Ullmann-statue
- Tegnspråktolk
- Skrivetolk
Fredag 13. juni klokken 12 blir vår alles kjære Liv Ullmann hyllet ved Trøndelag Teater. Den historiske begivenheten skjer ved inngangspartiet til teateret i Erling Skakkes gate.
21. juni - Funkisparaden
- Tegnspråktolk fra Torvscenen mellom 12.00 og 13.00
Funkisparaden Trondheim arrangeres årlig i et samarbeid mellom ulike aktører, foreninger og personer som representerer mennesker med funksjonsvariasjoner i Trøndelag.
Kl.12.00-13.00 Appeller på Torvscenen med Mona Berger (SV), Elin Marie Andreassen (FrP), Torstein Lerhol, Marianne Knudsen, Ida Hauge Dignes, Mort1rulle og Siri Behrens Måsøval . Musikalske innslag med Null Filter og Stinn Brakke fra Sjiraffen Kultur- og Kompetansesenter
Mer informasjon kan du finne på Sjiraffen kultursenterets nettside:
Sjiraffen kultursenters nettside
22. juli - Minnemarkering
- Skrivetolking
Offentlig markering i Minneparken i Tordenskioldsparken, tirsdag 22. juli kl. 13.00. Hele markeringen vil skrivetolkes.
Program for markeringen
- Taler ved Trondheims ordfører, representanter fra AUF og Arbeiderpartiet
- Kulturelle innslag ved Mathias Angelhus og Sara Fjeldvær
- Utdeling av minnestipendet
- Kransenedleggelse ved Støtteforeningen for 22. juli i Trondheim
- Markeringen avsluttes med felles rosenedleggelse ved vannspeilet
28. juli-3. august - Olavsfest
Noen av Vestfrontmøtene hos Olavsfest vil være tolket.
Mer informasjon om dette kommer. Du kan også følge med på Olavsfest sine egne nettside:
Lenke til Olavsfest sine nettside
23. august - Språk- og kulturfestivalen
"Lån en tegnspråk-tolk" på Språk- og kulturfestivalen på Torvet i Trondheim.
Kl.12.00-15.00
Tegnspråktolken står i infoboden til Språk- og kulturfestivalen og kan lånes derfra for så å ta deg og dere med rundt på bodene og delta i aktivitetene.
Språk- og kulturfestivalen er en flerkulturell festival som feirer mangfoldet av kulturer som finnes i Trondheim.
For mer informasjon og også kart over området og årets boder se festivalens egen nettside.
Lenke til Språk- og kulturfestivalens nettside.
Om tegnspråktolking og skrivetolking
Merk at all skrivetolking foregår via QR-kode og leses på smarttelefon. QR-koden blir utdelt på de enkelte arrangement.
For arrangører som ønsker tegnspråktolk og skrivetolk
Trondheim kommune rådgir de som ønsker å benytte seg av tegnspråktolk og skrivetolk. Frivillige lag og foreninger har mulighet til å søke om økonomisk støtte for tegnspråktolk og skrivetolk.
Skrivetolkning kan i dag skje via smarttelefon, slik at arrangører ikke er avhengig av å leie storskjerm for skrivetolkning.
Har du spørsmål eller bare ønsker gode råd og tips om bruk av tegnspråktolk og skrivetolk, kan du ta kontakt med Arrangementskontoret i Kulturenheten.
Sist oppdatert: 25.08.2025